O nás

Dechové kvinteto působí při Moravské filharmonii Olomouc téměř od vzniku orchestru v roce 1945. Za tu dobu se v souboru vystřídalo mnoho vynikajících hudebníků a jejich umělecký odkaz se snaží současní členové naplňovat dodnes. Od roku 2014 dechové kvinteto rozšiřuje svoji koncertní činnost a rovněž začíná používat název MORAVIA QUINTET. V posledních letech došlo v tomto hudebním tělese ke generační výměně a výraznému omlazení, v nynějším složení hraje soubor od roku 2018. Soubor MORAVIA QUINTET je držitelem ceny Grand Prix za nejlepší hudební výkon na MHF Letohrad 2016. V roce 2018 MORAVIA QUINTET obdržel pozvání na významné festivaly v Německu (Tübingen a Icking), kde soubor s úspěchem prezentoval skladby zejména českých autorů. Na jaře roku 2021 MORAVIA QUINTET využil vynuceného přerušení abonentní sezony a společně s Moravskou filharmonií natočil úspěšný filmový projekt FRAKY DOLŮ!. Slavnostní premiéra filmu proběhla 19. června 2021. V současné době je možné tento film zhlédnout na YouTube kanále Moravské filharmonie Olomouc.

Dechové kvinteto MORAVIA QUINTET patří v současné době mezi špičky ve svém oboru v České republice. Všichni jeho členové jsou sólisty a významnými hráči Moravské filharmonie Olomouc. Podílí se na nahrávkách pro rozhlas a televizi i na natáčení skladeb na cd. S orchestrem MFO absolvovali mnoho koncertních turné v Německu, Nizozemsku, Francii, Španělsku, Švýcarsku, Rakousku, Irsku, Itálii, na Kypru, v Hong Kongu, Číně a Japonsku. Většina hráčů souboru zároveň působí na konzervatořích a základních uměleckých školách, kde jsou uznávanými pedagogy.

S hudbou v podání souboru MORAVIA QUINTET – Dechového kvinteta Moravské filharmonie Olomouc se můžete setkat na festivalových koncertech, společenských akcích, ale také na výchovných koncertech pro děti a mládež.

Petr Hladík – Flétna

Příčnou flétnu studoval na Konzervatoři a Janáčkově akademii múzických umění v Brně (A. Bourek). Je laureátem soutěže konzervatoří a soutěže Amati (1988). Od roku 1987 byl členem orchestru Národního divadla v Brně a v letech 1990 – 1993 působil jako 1. flétnista ve Státní filharmonii Brno. Od roku 1995 zastává místo vedoucího skupiny fléten v Moravské filharmonii Olomouc. Byl členem brněnských komorních souborů Ars incognito a Classic quintet. Od roku 1993 se též věnuje pedagogické činnosti. Nejprve v Brně na Gymnáziu P. Křížkovského s uměleckou profilací a od roku 2000 vyučuje příčnou flétnu na Konzervatoři Evangelické akademie v Olomouci.

  Jan Kučera – Hoboj

Studoval hru na hoboj na Konzervatoři v Pardubicích (J. Křenek). Po absolutoriu se v roce 1998 stal členem Moravské filharmonie Olomouc, kde působí dodnes na pozici vedoucího hobojové skupiny. V letech 2005 – 2009 byl zároveň členem orchestru opery a operety Moravského divadla Olomouc a v sezóně 2014 – 2015 působil rovněž v orchestru opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Hudebně – pedagogické vzdělání si rozšířil studiem na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde zároveň působil v roce 2008 – 2009 jako lektor hry na hoboj. Od roku 2017 vyučuje hru na hoboj a zobcovou flétnu na ZUŠ Šternberk.

 

Lukáš Broda – Klarinet

Hru na klarinet studoval na Konzervatoři v Ostravě a ve studiích dále pokračoval na Institutu pro umělecká studia Ostravské univerzity (V. Vítek a I. Františák). Je zakládajícím členem klarinetového souboru Clarus kvartet, se kterým koncertoval v mnoha zemích Evropy. Zúčastnil se několika soutěží a stal se laureátem soutěže konzervatoří ČR v Teplicích (2000), soutěže K. Ditterse ve Vidnavě (1999-2001) a Mezinárodní klarinetové soutěže Putignano v Bari (2005). V roce 2005 nastoupil do orchestru Moravské filharmonie Olomouc, od roku 2011 zde zastává funkci prvního klarinetisty.

  Jan Dvořák – Fagot

Hru na fagot vystudoval na Konzervatoři v Pardubicích (J. Valter a J. Spěvák), poté ve studiu pokračoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně (R. Novozámský a T. Františ). Absolvoval řadu mistrovských interpretačních fagotových kurzů (Pascal Gallois, Sergio Azzolini, Valerij Popov, Eckhard Lenzing, Stanislav Říha). Již během studií získal post 1. fagotisty v Městském divadle Brno. V roce 2009 nastoupil do Moravské filharmonie Olomouc, kde aktuálně působí jako 1. fagotista a vedoucí skupiny. Od roku 2017 spolupracuje na postu 1. fagotisty také s Moravským divadlem Olomouc. Soustavně se rovněž věnuje koncertní a nahrávací činnosti v oblasti komorní hudby. Sólově vystupoval s Komorní filharmonií Pardubice, souborem Barocco sempre giovanne, Moravskou filharmonií Olomouc, Korngold kvartetem, ad.. Od roku 2020 pedagogicky působí na Konzervatoři  Evangelické akademie v Olomouci.

Milan Křeháček – Lesní roh

Studoval hru na lesní roh na Konzervatoři v Brně a poté své vzdělání rozšiřoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Je 1. hornistou Moravského divadla Olomouc a od roku 2018 rovněž působí jako člen skupiny lesních rohů  Moravské filharmonie Olomouc.

Share Button